Seyrek, asimetrik ya da ince kaşlara sahipsen ve ne yaparsan yap sorun olarak gördüğün bu durumlara karşı bir türlü çare bulamadıysan sana önerim, kaşlarına microblading ya da pudralama işlemi uygulatman! Son zamanlarda adını oldukça sık duyduğumuz microblading ve kaş pudralama hakkında bilgi almak istiyorsan doğru yerdesin.

Microblading Nedir?

Microblading, bilinen diğer adıyla 3D kıl tekniği, yarı kalıcı makyaj olarak geçen bir uygulama. Bu teknikte kaşlarına uygun tonda bir renk seçiliyor ve kalem formundaki özel bir makineyle derinin altına, kaş çıkış yönüne uygun bir şekilde kıl görünümlü çizgiler çiziliyor.

Microblading Kaşta Ne Kadar Kalıcı?

Bu uygulamayı yaptırmaya karar verme aşamasındayken aklında bazı sorular olabilir. Eminim ki bu sorulardan biri de “Microblading kaş ne kadar süre kullanılır?”

Microblading uygulamasının kalıcılığı pek çok unsura bağlı. Örneğin cildin yağlı ya da karmaysa uygulamanın kalıcılık süresi kısalabilir. Bunun yanı sıra kullanılan boyanın kalitesi, tekniğin doğru bir şekilde uygulanması, güneşte kalma süresi, hatta demir eksikliği gibi durumlar da kalıcılık süresini doğrudan etkileyebilir. Fakat microblading 3D kıl tekniği kalıcılığının genel olarak 6-18 ay arasında olduğunu söyleyebilirim.

Microblading Kimler İçin Uygun?

Microblading; normal ya da kuru cilt tipine, ince kaş kıllarına ve kaşında asimetrik bir görüntü olmayanlara uygun bir seçenek. Fakat karar vermeden önce bir güzellik uzmanına danışman faydalı olacaktır.

Kaş Pudralama Nedir?

Microblading hakkında bilgi verdim. Şimdi ise sırada “dolgu tekniği” olarak da bilinen kaş pudralama var! Yine yarı kalıcı makyaj uygulamalarından biri olan pudralama işleminde de kaş rengine uygun tonda bir renk seçiliyor ve kaş altı, özel makineyle noktalama ve gölgelendirme uygulamalarıyla tamamen dolduruluyor.

Pudralama Tekniği Kaşta Ne Kadar Kalıcı?

Pudralama uygulamasının microblading’den daha kalıcı olduğu biliniyor. 1,5 ila 2,5 yıl arasında kalıcılığı olan kaş gölgelendirme tekniğinin kalıcılığı yine cilt tipine, güneşe maruz kalma süresine, vücuttaki demir miktarına göre farklılık gösterebiliyor.

Kaş Pudralama Kimler İçin Uygun?

Kalın kıl yapısına sahip olanlar, kaşta asimetri problemi olanlar, karma ve yağlı ciltler için kaş pudralama işlemi oldukça uygun.

3D Kıl Tekniği ve Kaşta Pudralama Tekniği Hakkında Sık Sorulan Sorular

En çok tercih edilen iki kaş uygulaması hakkında genel bir bilgi verdim. Şimdi, bu uygulamalarla ilgili merak ettiğin sorulara yanıt vermek istiyorum.

Kaş Pudralama ve Microblading Aşamaları Neler?

Kaşlarının daha dolgun, düzgün şekilli ama bir o kadar da doğal görünümde olmasını istiyorsun ve bu doğrultuda bir kaş uygulaması yaptırmaya karar verdin. Peki, microblading ve kaş pudralama aşamaları neler? 

  • Öncelikle güzellik uzmanınla birlikte hangi işlemi yaptıracağına karar veriyorsun ve yapılacak işlemden beklentini anlatıyorsun.
  • Ardından altın oran doğrultusunda bir kaş şekli çiziliyor. Eğer çizilen şekilden memnun değilsen, örneğin daha kavisli bir kaş istiyorsan, bunu dile getirip farklı bir şekil yaptırabilirsin.
  • Eğer “Pudralama ya da microblading acıtır mı?” sorusunun yanıtını merak ediyorsan işlem öncesinde anestezik krem uygulandığını söyleyebilirim. Kısacası canın çok yanmayacak.
  • Kaş şekline karar verildikten sonra özel makine ve tek kullanımlık iğnelerle uygulama yapılıyor.
  • Yaklaşık 1 saat süren bu işlemden sonra yapman gereken ise sahip olduğun yeni kaşlarının bakımını aksatmamak!

Microblading ve Pudralama Arasındaki Fark Nedir?

Bahsettiğim gibi ikisi farklı yöntemler. Biri kıl tekniği ile diğeri ise noktalama ve gölgelendirme tekniği ile kaşlarını dolduruyor. Fakat bunların yanı sıra kaş pudralama yönteminin hem daha uzun süre kalıcı olduğunu hem daha dolgun görünen kaşlara sahip olmana yardımcı olduğunu söyleyebilirim.

Pudralama ve Microblading Bakımı Nasıl Yapılır?

İşlem yapıldıktan sonra kaşlarında kabuklanma olması gayet normal; boyaların kaş bölgenden çıkmaması için bu kabukları kesinlikle soymamalısın. Bölgeyi nemlendirmek için de işlem yaptırdığın merkezin önerdiği kremi, belirtilen süre boyunca kullanmalısın. Ayrıca pek çok güzellik merkezinin bölgeye iki gün su değmemesi gerektiğini söylediğini de belirtmeliyim. 

Pudralama ve Microblading Kaç Günde İyileşir?

İşlemler yapıldıktan sonra kabuklanmanın dışında kaş renginde bir koyuluk da oluşacak. İlk üç gün kaşların koyu bir tonda görünecek. Fakat merak etme; bu sürenin ardından kaşlarının rengi açılmaya başlayacak, 10-14 gün sonra olması gereken renge ulaşacak ve işlem yapılan bölge tamamen iyileşecek!

Umarım anlattıklarım, aklındaki “Microblading mi, pudralama mı?” sorusunun yanıtını netleştirmiştir. Güzelliğine güzellik katacak bir değişiklik seni bekliyor. Eğer hayatında başka ne değişiklikler olacağını merak ediyorsan 100 kredilik kupon kodunu buradan satın all, sonrasında seni Kaave uygulamasına bekliyorum!

Kaave Android uygulaması için tıkla.

Kaave iOS uygulaması için tıkla.