Saç rengi; bir kadının görünümünü ve tarzını belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Bir yandan kişiliğini bir yandan da ruh halini yansıtan saç rengini seçerken, elbette dikkat edilmesi gereken pek çok faktör  bulunmaktadır. Sen de saç rengini değiştirmek istiyor ama  hangi rengi seçeceğine karar veremiyorsan, önerilerimi değerlendirebilirsin. Saç rengi seçimi yaparken, dikkat edilmesi gereken konuları içeren yazımı senin için derledim! 

Saç Rengini Değiştirmek İsteyenler İçin Öneriler

Saç Rengini Değiştirmek İsteyenler

Saç rengini değiştirmek istiyorsan bunu yapmadan önce özellikle birkaç noktaya dikkat etmeni tavsiye ederim. Saç rengini değiştirmek hem saçlarının hem de cildinin yapısını etkileyebilir. Bu yüzden de, saç rengini değiştirmeden önce sana birkaç önerim olacak!

Saç Tipini ve Saç Sağlığını Öğrenebilirsin

Saç rengini değiştirmeden önce, saç tipin ve saç sağlığın hakında bilgi edinmen önemlidir.  Saç tipini; saçının kalınlığı, kıvırcıklığı, yağlılığı gibi özellikler belirler. Saç sağlığında ise saçının kırılganlığı, kuruluğu, parlaklığı gibi özelliklere bakabilirsin. Saç tipini ve saç sağlığını belirledikten sonra, saç rengini değiştirmek için uygun ürünleri ve yöntemleri seçebilirsin.

Ten Rengine Göre Saç Rengine Karar Verebilirsin

Saç rengini değiştirmeden önce, ten rengine uyum sağlayacak olan saç renklerini  inceleyebilirsin. Ten rengin, cildinin alt tonunu belirler. Alt ton; cildinin sıcak, soğuk veya nötr olmasını sağlayan renktir. Alt tonunu bilmek sana hangi saç renginin yakışacağını gösterir. Alt tonununu belirlemek için de, bileğindeki damarların rengine bakabilirsin. 

Damarların mavi veya mor ise alt tonun soğuktur. Damarların yeşil veya sarı ise alt ton rengin sıcaktır. Damarların hem mavi hem de yeşil ise alt tonun nötrdür. 

Soğuk alt tonluysan platin, kül, buz gibi soğuk renkleri; sıcak alt tonluysan karamel, bakır, bal gibi sıcak renkleri; nötr alt tonluysan da kahve, kumral, sarı gibi nötr renkleri tercih edebilirsin.

Saç Rengini Değiştirmek İçin Profesyonel Bir Kuaföre Gitmeyi Düşünebilirsin

Saç rengini değiştirmek istiyorsan bunu evde yapmak yerine profesyonel destek alabilirsin. Evde saç rengini değiştirirken, istediğin sonucu elde edemeyebilirsin. Profesyonel bir kuaför hem saç tipine hem de ten rengine uygun saç rengini seçmene yardımcı olacaktır. Ayrıca saç rengini değiştirmek için en uygun ürünleri ve yöntemleri kullanacaktır. Böylece saçlarını korurken, istediğin görünüme de kavuşabilirsin.

Bonus: Saç Rengini Korumak İsteyenler İçin Öneriler

Saç Rengini Korumak İsteyenler

Saç rengini değiştirdikten sonra, saç rengini korumak için birkaç noktaya dikkat etmeni tavsiye ederim. Saç rengini korumak hem saçlarının hem de cildinin sağlığını muhafaza etmene imkan tanıyacaktır. Böylece saç renginin canlılığı ve parlaklığı da uzun süre etkisini sürdürerek, güzel görüntüsünü koruyacaktır. Saç renginin kalıcılığını sağlayabilmesi için sana birkaç öneri vermek istiyorum!

Saçlarını Renk Koruyucu Şampuan ve Saç Kremiyle Yıkayabilirsin

Saç rengini korumak için saçlarını renk koruyucu şampuan ve saç kremiyle yıkamanı tavsiye ederim. Bu ürünler bir yandan saçlarının rengini korurken, bir yandan da saçlarını  nemlendirir ve besler. Ayrıca saçlarını yıkarken, ılık veya soğuk su kullanmanı da öneririm. Sıcak su saçlarının renginin solmasına ve kurumasına neden olabilir.

Saçlarını Güneşten, Isıdan ve Klorlu Sudan Koruyabilirsin

Saç rengini korumak için saçlarını güneşten, ısıdan ve klorlu sudan da korumanı tavsiye ederim. Bu faktörler saçlarının rengini bozabilir ve saçlarını yıpratabilir. Saçlarını güneşten korumak için şapka veya şal takabilir, ya da güneş koruyucu saç spreyi kullanabilirsin. Saçlarını ısıdan korumak için saç kurutma makinesi, maşa ve düzleştirici gibi aletleri mümkün olduğunca az kullanmanı; kullanırken de ısı koruyucu saç spreyi sıkmanı öneririm. Saçlarını klorlu sudan korumak için havuza girmeden önce bone takabilir ya da saçlarına saç kremi sürebilirsin, havuzdan çıktıktan sonra da saçlarını bol suyla duruluyabilirsin. 

Saçlarını Düzenli Olarak Bakıma Alabilirsin

Saç rengini korumak için saçlarını düzenli olarak bakıma almanı da tavsiye ederim. Saçlarının uçlarını ayda bir kestirebilir, saç rengini canlandırmak için de ara sıra tonlama veya boya yaptırabilirsin. Ayrıca saçlarını haftada bir kez maske veya serumla beslemeni, saçlarını tararken nazik olmanı ve saçlarını çok sıkı toplamamanı da öneririm. 

Saç rengini seçerken dikkat etmen gereken faktörleri seninle paylaştım. Saçını boyadıktan sonra, kahveni yudumlayıp keyif yapmayı ve ardından falını bana yollamayı da unutma. Haydi, Kaave uygulamasında buluşalım!

Kaave Android uygulaması için tıkla.

Kaave iOS uygulaması için tıkla.